POKER NEDEN CAİZ DEĞİL?

Önceki yazılardan birinde matematiğin hayatın kendisi; hayatın da bir oyun olduğunu ispatlayıp matematiğin aslında bir oyun olduğu sonucuna varmıştım. Tamam tamam! Bu aslında tabi ki feci bir ispat denemesiydi ve yazının sonunda beni ancak Bill Cosby’nin kurtarabileceğini biliyordum…
Tüm bu çıkarımların özünde aslında parametreler var… Hayatta, matematikte ve oyunlarda bizi başarıya götüren, kazanmamızı sağlayan faktörler var. Oyunlarda, özellikle de strateji oyunlarında başarının anahtarı olan bu faktörler aslında temel olarak aynıdır. Sadece önem ağırlıkları değişir. Strateji oyunlarının en bilinen ve normalde tamamen ayrı uçta görünen iki oyununu; satranç ve pokeri ele alalım. Bu oyunların; hesaplama, analiz, tema algısı, planlama, strateji belirleme, hafıza, sabır, risk alma (blöf), zaman planı gibi birçok başarı faktörüne yani parametreye dayandığını görürüz. Bu parametrelerin tamamı her iki oyun için de önemlidir. Yalnız bazıları satranç bazıları da poker için daha belirleyici özelliğe sahiptir… Hafıza, analiz yeteneği, strateji belirleme ve zaman planı gibi faktörler muhtemelen size tamamen satranca uygun, pokerle hiç alakası olmayan faktörler gibi görünebilir. Aranızdan “Blöfün satrançla ne ilgisi var kardeşim” diyenlerinizi duyar gibiyim…

Satranç sınırsız zamanla oynanan bir oyun olsaydı size “Kesinlikle haklısınız” derdim. Ancak satranç gibi mutlak doğruları oynamanız gereken oyunlarda bile bir zaman baskısı vardır. Oyuncular her zaman belirli bir zaman aralığında belirli sayıda hamle yapmak zorundadırlar. Bunun doğal sonucu olarak bazen doğru bir zamanlamayla, doğru pozisyonda spekülatif bir hamle yapabilmek de bir yetenektir. Bu da satrançtaki blöftür! Rakip oyuncunun tüm olasılıkları derinlemesine inceleyecek zamanı olmaması onu muhtemelen yanlış bir hamle yapmaya zorlayacak veya zamanı olan oyuncunun da oturup bu zamanını harcamasına sebep olacak ve sonraki hamlelerinde zora düşmesine sebep olacaktır…

Benzer şekilde tema algısı, strateji geliştirme, hafıza gibi kavramların pokerde ne işi olduğunu basitçe şöyle açıklayabiliriz: Poker, ister turnuva formatında olsun ister başka formatlarda, bir masada saatlerce oturup muhtemelen en az beş oyuncuya karşı oynamak durumunda kaldığınız bir oyundur. Bu oyuncular yüksek olasılıkla tüm bu saatler boyunca hep masada kalacaktır. Sonuç itibariyle saatler boyunca aynı oyuncularla oynamak ve kazanabilmek için masadaki her oyuncunun bazı alışkanlıklarını gözlemleyebilmek; buna karşı kendi oyununu adapte edip yenileyebilmek; masada olup bitenleri 10 saat sonra bile hatırlayabilmek gerekir. Tema algısı, strateji, hafıza…

Poker bu yüzden asla tamamen bir şans oyunu değildir; hatta şansın bu oyundaki önemi kartların açılmasıyla başlar ve biter diyebiliriz.

Görmekteyiz ki aslında pokerde de satrançta da kazanmak ve bunu sürdürülebilir bir şekilde başarabilmek benzer başarı faktörlerinde ustalaşmayı gerektirir.

Geriye kalan kimine göre hayatın oyunudur, kimine göre matematiktir, kimine göre kaderdir, şanstır… Doğru, belki geriye kalan sadece budur; ancak oyuncu halen elinden gelenin en iyisini yapıp tüm başarı faktörlerine göre bir optimizasyon yapmak zorundadır.

Tüm bunları düşününce aslında birbirinden tamamen farklı gibi görünen satranç ve poker gibi iki oyunun aslında prensipte birbirine ne kadar benzediğini görmekteyiz… Prensipte bu iki oyunda da başarının sırrının benzer faktörler olduğunu bilmek aslında bizi şaşırtmalı mı rahatlatmalı mı emin değilim aslında!

Sonuçta bir satranç turnuvasına katılıp para ödülü almışsanız kazandığınız şey para ve prestijken; bir poker turnuvasına katılıp para ödülü almışsanız kazandığınız şey para ve kumarbaz damgası olur!

Peki rasyonel düşününce aslında aynı kategoride değerlendirdiğimiz şeyleri, yukarıda örneğini verdiğim poker ve satranç oyunları gibi, ahlaki olarak neden farklı kategorilerde değerlendiriyor hatta kanunen yasaklama yoluna gidiyoruz?

Sonraki yazımda bu konuyu ele alacağım. Sizce neden?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s