FUZELERLE OYNANAN TIYATRO

Son günlerin popüler konularından biri de Türkiye’nin, T-LORAMIDS (Türk uzun menzilli hava ve füze savunma sistemleri programı) kapsamında açtığı ihale sonucunda Çin’den HQ-9 füzeleri alıyor olması. Çin’in kendi içinde HQ-9, “Kızıl Bayrak” ismiyle; dışarı satılırken FD-2000 Savunma Kalkanı olarak bilinen bu füzeler hakkında bir çok spekülasyon yapıldı doğal olarak.

Peki bu spekülasyonların hepsi aslında bir tiyatroysa?

fd2000

Spekülasyonların başında, Amerika’nın bu alımın Çin’den yapılması konusunda ciddi şekilde Türkiye’yi uyardığı yönünde oldu.

İkinci bir spekülasyonda Çin’in NATO üyesi olmaması hatta NATO’nun düşman kabul ettiği bir ülke olması yüzünden aldığımız füzelerin, kullandığımız NATO tabanlı radar sistemlerine entegre edilebilmesi konusunda bir yazılımı kimin nasıl yapacağı yönünde gerçekleşti.

Ancak bu spekülasyonların tamamen bir göz boyama, bir tiyatro olduğu yönünde ciddi şekilde şüphe uyandıracak bazı gelişmelerin yaşadığı gözlerden kaçıyor.

Tarih 3 Haziran 2013, Amerika’nın meşhur BoozAllenHamilton şirketi HAVELSAN ile işbirliği anlaşması imzaladığını ilan ediyor (http://www.boozallen.com/media-center/press-releases/48399320/havelson-teams-with-booz-for-global-opportunities-in-defense ).

HAVELSAN’ı duymuşsunuzdur ama neyin kısaltması olduğunu ve görevinin ne olduğunu biliyor musunuz?

HAVELSAN-dan-Elektronik-Oy-Sistemi-100325214939

HAVELSAN yani “Hava Elektronik Sanayi” 1982’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askeri alanda “yazılım geliştirme” ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

BoozAllenHamilton (BAH) ise herkesin bildiği gibi dünyanın en büyük siber güvenlik firmalarından biridir ve eski bir çok Amerika’lı eski istihbarat üyesini bünyesinde bulundurduğu daha bir ay kadar önce yaşanan Snowden skandalıyla ortaya çıktı. BAH’da çalışan Edward Snowden, Prism Projesi’ni açığa çıkartmış ve internet ortamındaki güvenlik, gizlilik tedirginliğimizin kat kat artmasına sebep olmuştu. İşte Snowden’ın eski şirketi olan BAH siber güvenlik alanında bu derece merkezi konuma sahip, yıllık cirosu 6 milyar dolar civarında olan bir şirkettir.

BAH

Peki, Havelsan ve BoozAllenHamilton’ı bir araya getiren anlaşmanın çerçevesi nedir?

BAH’ın yaptığı basın açıklamasına göre; Havelsan ile yapılan ortaklığın çerçevesi uzun soluklu bir işbirliği kurarak siber güvenlik, simülasyon ve eğitim teknolojileri, e-devlet, donanım güvenliği ve sınır güvenliği kapasitesinin artılırması olarak çizilmiş.

Şimdi eldeki verilere tekrar bakalım;

• Amerika Haziran ayında, kendi en büyük siber güvenlik şirketi olan BoozAllenHamilton’ın Türkiye’nin askeri alanda yazılım geliştirme ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş olan HAVELSAN ile işbirliği anlaşması yaptığını biliyoruz.

• Türkiye’nin Eylül ayında Çin’den füze alması ve bu füzenin NATO radar sistemleriyle bir entegrasyon sorunu yaşayacağını bile bile alındığını da biliyoruz.

Bu tabloda, bahsi geçen yazılım işini kimin yapacağı aslında açık görünüyor. Bu durumda akıllara zincirleme gelen sorular şöyle:

Amerika, Havelsan ile BoozAllenHamilton’ın ortaklığını sağladıktan sonra, Türkiye’nin Çin’den füze almasına neden karşı çıksın ki?

Zaten parasını bizim vereceğimiz bir füze alımının güvenlik yazılımını yapıp en büyük düşmanlarından biri olan Çin’in know-how’ını da paralelinde öğrenmesi Amerika’nın daha çok işine gelmez mi?

Tüm bunlar eğer planlıysa, ortada dönen bu tiyatronun manası nedir? Amerika’nın Türkiye’ye gönderdiği sahte uyarının hiç bir anlamı olmadığı çok açıkken, politikacıların bu konuda Türkiye’ye kimsenin karışamayacağı yönünde yaptığı açıklamalar da ayrı bir tiyatro olmuyor mu?

Belki de Yiğit Bulut haklıdır!.. Ama en gerçek sosyalist olduğumuzun ispatı bankacılık sisteminde değil de Çin’den Kızıl Bayrak isimli füzeleri, yazılımlarını Amerika yapsın diye almamız da gizli olabilir diye düşünüyorum… Kim bilir?

Reklamlar

FUZELERLE OYNANAN TIYATRO” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s