BILIM UZAKTAN SEVINCE MI GUZEL ?!

Hobi olarak uğraşması zevkli, profesyonel olarak uğraşması da bir o kadar azap verici çok az meşgale vardır. Yani amatörlükle profesyonellik arasındaki uçurumun oldukça derin olduğu diyelim…

Bir çok alan için denilebilir ki amatör şekilde bile uğraşsanız o işi profesyonel şekilde yaptığınızda ne ile karşılaşacağınızı tahmin edebilirsiniz.

Bilim ile uğraşmak ne yazık ki bu kapsama girmiyor.

Uzaktan sevince bizi bu kadar etkileyip de içinde olunca dil yakan, dudak uçuklatan bir ilişki gibi biraz bilimle uğraşmak!..

bigbang


Biraz düşününce aslında sebebi aynen yukarıdaki ilişki analojisinden çıkıyor gibi.

Eninde sonunda bilimsel bir çalışmanın bizi çeken tarafı ne olabilir diye düşündüğümüzde aslında cevap basit:

Sonuç!..

Medyada bilime dair okuyup gördüğümüz her şey aslında bilimsel bir çalışmanın “sonucu” ile ilgili, öncesi ile değil. Uzaya fırlatılan uydu, bir hastalığa çare olan ilaç, yüzyıldır ispat edilemeyen bir matematik teoreminin ispatı vb…

Daha şimdiye kadar hiç ” İskoç bilim adamları filan problemi çözmek için yoğun şekilde uğraşıyorlar… Valla öyle; biz şahidiz… ” şeklinde çıkan bir haber görmedim. Bilimsel çalışmalar sonuca ulaşınca haber olur, es kaza yarıda kalır da gözle görülür bir çıktısı olmazsa haber değeri taşımaz, duymayız bile.

Biz sonuç kısmını okur ve onun üzerinde ahkam keseriz. İşte Popüler Bilim yani işin amatör kısmı nedir sorusunun cevabı tam olarak budur:

Bilimsel çalışmaların sonuç kısmıdır… Uzaktan sevilen birinin dış görünüşüdür!..

Ama işin aslı, yani gerçek bilim bu sonucun öncesindeki kısımdır. Popüler Bilim haberinin, o sonucun, ortaya çıkana kadar geçen yorucu ve meşakkatli kısmı…

Bu durumu en iyi Big Bang Theory dizisinin başarısı açıklar herhalde. Normal şartlarda çoğunuzun asla meslektaş olmayı istemeyeceğimiz insanların garipliklerine uzaktan gülüyoruz!..

Aynı iki generasyon öncesinin dizisi MacGywer’ın içine düştüğü her durumdan icatlarla kurtulmasına hayran olmamız gibi.

gywer

Tabi yanlış anlaşılmasın, temel olarak popüler bilim veya gerçeği… Bilim ile ilgilenmenin her türlüsü oldukça üst düzey bilişsel bir algı gerektirir.

Belki de popüler bilimin tatlı gelen tarafı, platonik bir ilişkinin taşıdığı en önemli özellik olan karşımızdakini kusursuz zannetme hatası olabilir!..

Muhtemelen bir çoğunun popüler bilimden etkilenip gerçek bilime geçince soğumalarının sebebi de budur !

Reklamlar

BILIM UZAKTAN SEVINCE MI GUZEL ?!” üzerine 2 yorum

  1. Bilim konusunda önemli bir “algı sorununa” parmak basmışsınız ve kesinlikle size hak veriyorum! Discovery belgeseli modunda, evrenin gizlerini çözmek adına bilinmeyenlere doğru maceralara atılan(arkada motive edici bir arkafon müziği ile elbettte), her günü böylesine “tatmin edici” ve olağaüstü geçen bir bilim insanı ve bilim algısı.. Halbuki bütün bu süreçler, arka planında bir kitap başında bir kavramı anlamak adına geçirilen zamanlar, bilgisayar başında günlerce yazılan ve debug edilen kodlar, analiz edilen veriler, girip de çıkılamayan çıkmaz yollar, bıkkınlıklar,.. Bunların hiçbirinin adı geçmiyor, çünkü bilimin bu yönü medyada “para etmiyor”.. Kısa haberler ve popüler bilim yazıları ile “kahramanlık öykülerine” indirgeniyor..

    Özellikle bilim ile uğraşacak aday kişilerin, öğrencilerin bu süreçleri yakından tanımaları kesinlikle çok önemli, bahsettiğiniz hayalkırıklıklarını yaşamamaları, “gerçeklere” hazır olmaları anlamında.. Bu yönde, şu anda birçok alanda “citizen-science” girişimleriyle gerçek bilimsel veriler ile uğraşıp, somut çalışmalara yönelmek ve öğrencilerin doğrudan gerçek dünya problemleri üzerinde, gerçek metod ve yöntemler kullanmalarını sağlamak gerektiğine inanıyorum.. Böylece kişiler sürecin ucundan da olsa içine girip, artıları ve eksileriyle değerlendirme fırsatı yakalayacaklar.. Bu konuda özellikle astronomi ve astrofizik alanlarını tanıtmak ve öğrencileri doğrudan modern bilim pratikleriyle tanıştırmak için “Hands-on-Universe”(http://www.euhou.net/) adlı bir projeyi Türkiye’de 2014 yılından itibaren aktif olarak uygulamayı planlıyoruz. Sizinle de paylaşmak istedim.. Bu konuda fikirlerimi ifade etmeme fırsat veren yazınız için de ayrıca teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s