O GEMİDE BİZ OLMAYACAĞIZ

Hayatımızın başka hangi bölümünde bu zamanlarda olduğu kadar Dünya’nın genelini ilgilendiren konulardan, ortak heyecanlarından kopmuştuk hatırlamıyorum.

Sadece bu son aylarda da değil neredeyse iki buçuk yıldır içinde bulunduğumuz her gün büyük bir olay yaşama rutini toplu bir depresyon havasını iyice hakim kılıyor. İnsanların her gün olan şeylere ister istemez üzülüp günlük yaşama entegre olmakta zorlandığı, iyi yaptığı işlerde bile sıradanlaşıp üretken olamadığı bir dönemin içindeyiz.

Yaşadıklarımız gösteriyor ki bizi, ırk; etnisite; mezhep gibi kavramları kullanarak kutuplaştırmak çok zor değil.

Kafamızı biraz kaldırıp Dünya’da ne olup bitiyor diye baktığımızda ise bambaşka bir resim görmek mümkün.

İnsanlık tarihinde ilk defa artık açık açık başka gezegenlerde yaşam konuşuluyor. Sadece farklı yaşam türlerinden bahsetmiyorum, bilfiil insanların başka gezegenlerde yaşamak için gitmesi kavramından bahsediyorum.

Eş zamanlı olarak Dünya’nın en önemli girişimcilerinden Elon Musk Mars’ta kolonileşme ile ilgili bir girişim başlatıp uzaya araç gönderme ile ilgili denemeler yapıyor, NASA Mars’ta yaşamın kaynağı olan su bulduğunu açıklıyor, Hollywood Mars’a seyahat ile ilgili filmler yapmaya başlıyor. Hepsinin aynı anda olması biraz fazlaca tesadüf gibi değil mi?

Bunun da ötesinde başka gezegenlere gitme fikri aslında bir fantaziden çok doğrudan bir ihtiyaçtan kaynaklı. Bizim hiç ilgilenmediğimiz ancak bir Dünya vatandaşı olarak ilgilenmemiz gereken iki konu, çok da uzak olmayan bir zaman sonra bu gezegeni terk etmek zorunda kalacağımızı gösteriyor:

1) Küresel Isınma: Konuyla uğraşan bilim adamlarının %99’unun kabul ettiği bir gerçek olması haricinde artık bizim kuşağın bile direkt gözlemle tespit edebileceği bir gerçek. İklimler değişiyor, kutuplardaki buzullar eriyor ve bu artık geri döndürülemez bir safhada. Koşulların yaşanılmaz hale gelmeye başlayacağı zaman dilimi 60-80 yıl arasında gösteriliyor.

2) Doğal Kaynaklar: Dünyadaki enerji rezervlerinin de kritik sınırlara ulaşması, bu hızla tüketilmesi koşuluyla, benzer şekilde 60-80 yıl içinde öngörülüyor.

Yani bazılarının iddia ettiği gibi zaten kutsal kitapta yazan bir şeyi milyarlarca dolar harcayıp bir de kendimiz görmek istememizin sebebi egzotik yeni yerler bulma fantazimizden kaynaklı değil … İnsanlığın devamı için bir zorunluluk!

Üstelik teknoloji her ne kadar hızla ilerliyor gibi görünse de başka perspektifle bakıldığında aslında tersini de rahatça söyleyebiliriz. Öyle ya, uzay araştırmaları başlayalı 60 yıldan fazla oldu ve biz en yakınımızdaki gezegene daha yeni ayak basıp keşifler yapabildik. Önümüzde sadece bir 60 yıl daha var ve halen canımız istediğinde yollayacağımız; tekrar tekrar kullanacağımız bir uzay aracımız yok. Aşağıdaki resimde Elon Musk’ın girişimi olan SpaceX aracı tekrar kullanılabilir ilk uzay aracı. Normalde görevi biten uzay aracı tarihteki yerini alıyor…

Peki bunları neden anlatıyorum:

İnsanlığın günün birinde kendi türünü devam ettirmek için yaşanılabilir başka bir gezegende kolonileşmesi ve bizim kendi yerel çekişmelerimizi belirli bir perspektife oturtmak için…

Türk müydü Kürt müydü; Alevi miydi Sünni miydi… insanlığın genel çabalarıyla ilgili perspektiften bakınca maruz kaldığımız bu tartışmalar o kadar zavallı görünüyorlar ki kendi adımıza üzülüyorum…

Şu bence çok açık; bilimle, bilimdeki gelişmelerle artık en ufak ilgisi olmayan bir ülke olarak bu yüz yılın sonunda birileri başka gezegenlere gidecekse bu kişilerin bizden olmayacağı kesin.

O yüzden hazır vaktimiz varken bence biraz daha kutuplaşmaya devam edelim!.. Nasıl olsa bundan bir yüz yıl sonra birileri bir gemiye atlayıp buraları terk ettiğinde, kimsenin Nuh’un gemisindeki gibi her etnik kökenden biri olsun diyeceğini zannetmiyorum… Elimizde sadece uğruna yüzlerce, binlerce insanın öldüğü saçma sapan kimlik kavgalarımız olacak.

Çünkü o gemide biz olmayacağız…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s