Girişimciye Notlar (4)

Yazılarda artık biraz da girişimcilik camiasından bahsetmek istiyorum. Ağırlıklı olarak Türkiye’deki yatırım-girişim camiası ve sorunsalları üzerine olacak yazdıklarım…

Bu yazıları birazda hazırlamakta olduğum kitap için laboratuvar olarak kullanacağım açıkçası.

Öncelikle yazının başlığında 4 rakamı var çünkü bahsetmek istediğim ilk 3 konudan biraz yüzeysel de olsa Twitter’da bahsettim. Türkiye’de girişimcilik konferanslarında konuşan insan profili ve TR tabanlı girişimlerden ‘unicorn’ çıkmaması sorunsalını anlattığım ilk ikisi burada:

Türkiye’deki melek yatırımcı-özel fon kavramlarına kısaca değindiğim seri de burada:

Bu yazıda mevzuyu biraz evrenin gaz ve toz bulutu olmasından alıp; bir girişimin en temel parametreleri olan Fikir, Para, Network üçgenini… ve bu parametrelerden Fikir’i de kendi başına ayrıca inceleyeceğim. İnternette ve konuyla ilgili kitaplarda bir girişimin ve onun özündeki fikrin sahip olması gereken en temel parametreler hakkında çokça makale bulunabilir ancak önemli bir oranı gürültüden ibaret… Hatta yıllar önce Radikal’deki kendi köşe yazıma baktım da, onun da güncellenmeye ihtiyacı var gibi:

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/can-gurses/girisimcinin-el-kitabi-1203073/

Bu yazacaklarım ve ilgili tablolar profesyonel bir girişimci veya iş insanına muhtemelen trivial gelecektir ancak örneğin yeni başlayan genç girişimcinin kendi girişimini alıp bu matrislerdeki girişim tiplerinden birine oturtup ihtiyacını şekillendirmesi açısından da bir baz teşkil edeceğini düşündüğüm için hazırladım… Ayrıca ileride belki bir girişimin ne tipte olduğunu uzun uzun anlatacağıma 1A tipi girişim deyip kendime de kolaylık verme amacım da yok değil!..

Gelin önce PNF parametrelerini ve kombinasyonlarını inceleyelim.

paracokomelegrisi

Girişim yapmak isteyen bir insan olarak her zaman girişim fikrinin ana sahibi olmak gerekmiyor görüldüğü gibi ancak her ne olursa olsun bu 3 parametreden en önemlisi fikir…

O olmazsa girişim de yok çünkü. O halde biraz da Fikir parametresinin üzerine gidelim:

paracokomelegrisi2

Matriste çok daha fazla kombinasyonlar da mümkün tabii 1AB, 2AB, 1AB vs.

Ben biraz sallantıda olan seçenekleri irdelemeyi tercih ettim. Bir fikir bu 4 kategoriden 3’ünü sağlıyorsa bir şekilde iyi durumdadır diye düşünüyorum.

Kendi girişim fikrinizin ve girişimci olarak profilinizin bu parametrelerden hangileri ile örtüştüğünü keşfetmek özellikle başlangıç aşamasında planlarınızın şekillenmesinde oldukça işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı yine Twitter’dan görmek dileğiyle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s